Dieta bezglutenowa nie dla wszystkich

Dieta bezglutenowa nie jest prosta w codziennym stosowaniu. Należy nie tylko wyłączyć z codziennego menu produkty spożywcze zawierające gluten, ale również takie, w których miejsce glutenu wcale nie jest takie oczywiste. Dieta bezglutenowa polega na całkowitej eliminacji glutenu zawartego  w produktach naturalnych oraz produktach przetworzonych. Gluten to mieszanina gluteiny oraz gliadyny, obie substancje znajdują się w pszenicy, życie oraz w jęczmieniu.

Ponieważ coraz więcej osób posiada już zdiagnozowaną celiakię lub uczulenie czasowe na gluten w księgarniach systematycznie pojawiają się kolejne opracowania stanowiące pomoc w radzeniu sobie z tym schorzeniem. Opis diety bezglutenowej, a przede wszystkim porady ważne w codziennym życiu to ogromna pomoc dla wszystkich dotkniętych lub tylko obawiających się reakcji organizmu na gluten.

Dieta bezglutenowa, czy dla wszystkich?

Specjaliści żywienia z ubolewaniem przyglądają się jak gluten stał się substancją zaanektowaną przez diety odchudzające. Nagle ten właśnie składnik stał się odpowiedzialny za nadmiar kilogramów a podobno wystarczy wyeliminować go z diety, by cudowna dieta odchudzająca zaczęła działać. Tymczasem dieta bezglutenowa powinna być stosowana przede wszystkim przez osoby o zdiagnozowanym uczuleniu na ten składnik pożywienia. Wyeliminowanie z codziennego odżywiania glutenu, w sytuacji gdy tak naprawdę nie jest to konieczne sprawia, że zmienia się nieodwracalnie w naszym organizmie proces trawienia.

Jak rozpocząć dietę bezglutenową?

We wszystkich opracowaniach książkowych dot. diety bezglutenowej czytamy, że nie powinno się jej włączać samodzielnie i bez konsultacji z lekarzem. Zawsze należy zacząć od diagnostyki , tak by ustalić czy to rzeczywiście gluten jest przyczyną objawów. Sprawdzanie zasadności swoich podejrzeń co do uczulenia na gluten należy zacząć od:

  • wizyty u lekarza rodzinnego, który skieruje do gastroenterologa
  • wizyty u gastroenterologa
  • wykonania badania krwi zleconego przez lekarza na obecność przeciwciał przeciwko endomysium mięśni gładkich, przeciwko transglutaminazie tkankowej, przeciwko deamidowanej gliadynie
  • wykonania w razie potrzeby biopsji jelita cienkiego
  • jeżeli badania wykluczą celiakię należy wykonać diagnostykę w kierunku alergii na gluten
  • jeżeli lekarz wykluczy celiakię i alergię, można zbadać poziom przeciwciał przeciwko starej gliadynie i zastosować samodzielnie dietę eliminacyjną, a następnie ponownie wprowadzić do diety gluten, zanik objawów a potem ewentualne ich ponowne pojawienie się potwierdzi przyczynowość leczenia.